ANASAL DS ANATRA

Anatra bez výzbroje na letišti Anatra již v civilních službách u Západočeského aeroklubu v Plzni.
Anatra s označením používaným do roku 1922 Anatra Západočeského aeroklubu v Plzni si zachovala původní vojenské zbarvení i označení praporovými znaky.

     Jde o ruský stroj vyráběný a nasazený od roku 1916. Na frontě se osvědčil. V březnu však vojska Rakouska-Uherska obsadila továrnu a produkce pokračovala pro nového majitele. Část letounů byla v závěru světové války pro svůj špatný technický stav uskladněna na území budoucího Československa v Plané. Odsud je získalo rodící se čs. letectvo. Pro naprostý nedostatek strojů je zařadilo nejdříve k bojovým letkám, později ,již neozbrojené, přešly do leteckého učiliště. Zde vydržely poslední z nich do roku 1924. Dvě Anatry byly odprodány Západočeskému aeroklubu v Plzni. Během provozu se projevoval špatný technický stav a problémy s palivovou instalací. Dnes je jediný zachovalý stroj na světě umístěn v NTM, kde se zavěšen u stropu postupně rozpadá. Světových unikátů máme asi dost.

Technický popis - dvoumístný, jednomotorový, vzpěrový dvouplošník. Pravděpodobně celodřevěná kostra potažena plátnem. Hvězdicový motor poháněl dvoulistou, dřevěnou vrtuli. Podvozek samozřejmě pevný, záďový s ostruhou.

Barevné provedení - letouny měly standartně nátěr původní šedozelenou barvou na všech plochách. Na křídlech, trupu a SOP kokardy, později na standartních místech praporové znaky. To však již dosluhovalo posledních pár strojů. Stroje odprodané aeroklubům dostaly na trup doplněný alfanumerický kód.

ZÁKLADNÍ     TTD

Rozpětí

12,37 m

Délka

8,10 m

Nosná plocha

???? m2

Hmotnost prázdná

750 kg

Motor

Salmson 9U - 110 kW

Maximální rychlost

144 km/h

Dolet

800 km

Dostup

5 000 m

Stoupavost

??? m/s

Výzbroj

1 x pevný Vickers 7.7 mm 1 x pohybl. Lewis 7,7 mm

MODELY 1:72
firmanázevprovedenídoba vzniku poznámka
ERTLAnatra DSvstřikovaný 70. léta?poměrně tvarově nepřesný, ale dá se to vcelku napravit.
PODKLADY
Vzduch je naše mořeJ.Rajlich, J.Sehnalfoto, text, bokorysy
Letouny čs. pilotůV. ŠorelAlbatros, 1986, Prahatext, bokorysy
LK 4/89 letadla 1914-18 text, výkres
LK 12/89 článek a obrázek
LK 13/89 barevný bokorys
LK 19/90 článek a obrázek

model 1:72 - ERTL, vstřikovaný model,

Anatra 010.101 letecké učiliště Cheb, do roku 1922 --- postaven únor 1996
Anatra 010.101 letecké učiliště Cheb, do roku 1922 --- postaven únor 1996

Model 1:72 - ERTL --- postaven únor 1996
Barvy Molak, Humbrol, Revell, obtisky ze stavebnice
model Anatry model Anatry
model Anatry model Anatry
Průměrný model, je na něm vidět jeho věk. Pokud moje výkresy (LK) nelhaly je dosti tvarově nepřesný, naštěstí většinou přebývá a tak jsem stříhal, řezal, brousil křídla, trup a OP. Pak už to byla vcelku příjemná stavba. Pro příznivce CSAF jsou výhodou obtisky na náš stroj, ale z návodu jsem nepochopil, jestli tvůrci vůbec vědí, že to není ruská kamufláž, ale československá. Celý stroj je šedozelený, na křídlech, trupu a SOP kokardy, od roku 1922 pak praporové výsostné znaky, na trupu ještě rakouské kusové a typové číslo. Západočeský aeroklub pouze doplnil pořadová čísla na trup.

Zpět na výběr typů

Zpět na hlavní stránku