AVIA BH-19

BH-19, pravděpodobně 1.  prototyp BH-19, pravděpodobně 1. prototyp

     Avia BH-19 byla posledním pokusem dvojice Beneš a "Hajn o stíhací jednoplošník. Vznikl ve stejné době jako dvojplošník BH-17. BH-19 měla koncepci stejnou jako BH-3, tedy vzpěrový dolnoplošník s křídlem vyztuženým vzpěrou asi v jedné třetině rozpětí každé poloviny křídla, kde byl i profil křídla nejtlustší. První vzlety absolvoval první prototyp 30. června 1924. Stroj byl rychlý, ani tentokrát však ovladatelnost nebyla uspokojivá a navíc docházelo k třepání křidélek. Navíc 7. srpna při rychlostní zkoušce se strojem smrtelně havaroval pilot Černohous. Na vině však nebyl stroj, ale perforace slepého střeva pilota. Nicméně zájem o stroj ze strany MNO ochabl a továrně Avia bylo dáno najevo, aby koncepci jednoplošníků opustila. Druhý prototyp byl převzat v prosinci 1925, v následujícím roce prošel zkouškami s negativním výsledkem. Třetí kus nebyl ani dokončen. To byl konec pokrokové snahy Avie o stavbu jednoplošníků, pro niž si bohužel konstruktéři Beneš a Hajn vybrali nešťastnou koncepci.

Technický popis - jednomístný, jednomotorový, vzpěrový jednoplošník. Dřevěná kostra trupu potažena překližkou, dřevěná kostra křídla k druhému nosníku taktéž potažena překližkou, jako celek plátnem. Řadový motor, dvoulistá, dřevěná vrtule. Podvozek samozřejmě pevný, záďový s ostruhou.
Barevné provedení - letouny měly standartní tříbarevnou kamufláž té doby - hnědá, okr, zelená/hliník. Krycí plechy motoru v barvě materiálu. Standartní praporové znaky na obvyklých místech - konce křídel a SOP.

ZÁKLADNÍ     TTD

Rozpětí

10,80 m

Délka

7,37 m

Nosná plocha

18,30 m2

Hmotnost prázdná

792 kg

Motor

Škoda HS 8Fb - 221 kW

Maximální rychlost

245 km/h

Dolet

520 km

Dostup

8 000 m

Stoupavost

5,5 m/s

Výzbroj

2 x Vickers 7,7 mm


MODELY 1:72
firmanázevprovedenídoba vzniku poznámka
není mi znám jakýkoliv model BH-19
PODKLADY
Čs. letadla IV. Němečekfoto, text,
Vzduch je naše mořeJ.Rajlich, J.Sehnalfoto, text, bokorysy
Triáda s BH-21J. Krumbach foto
Čs. letectvo 1918-1924J.Rajlich, J.Sehnalfoto

Zpět na výběr typů

Zpět na hlavní stránku