LETOV Š-10

Š-10 1. LP Š-10
Š-10 Š-10 2. LP

     Tento typ továrny Letov byl vlastně kopií rakouského stroje Hansa-Brandenburg B. I série 76. MNO o tyto školní stroje projevilo zájem a továrny Letov a Aero prostě zhotovily podle vzorového kusu kopii. U Letova tak vznikly stroje Š-10. Vojáci je objednali a dostali v sérii 51 ks. Výroba probíhala v letech 1922 a 1923. Pozdější stroje dostaly čs. kopie motorů Mercedes - B&D "Blesk". Š-10 sloužili k elementárnímu leteckému výcviku a jako kurýrní. V provozu byly oblíbené, stabilní, spolehlivé a pomalé. Zkrátka létaly skoro samy. Udržely se ve službě až příliš dlouho. Pro svůj neustále zaolejovaný motor, jehož zadní válce byly při stání na zemi zaplavovány olejem dostaly stroje spolu s Ae-01 přezdívku "sardinka" či "sardel". Podle některých názorů jejich "přestabilizovanost" způsobila špatné letové návyky školních žáků a ti pak nebyli dostatečně připraveni na modernější a živější stroje.

Technický popis - Celodřevěný dvoumístný, jednomotorový, vzpěrový víceúčelový dvouplošník. Kostra trupu potažena překližkou kromě motorových krytů, křídlo potaženo plátnem. Ocasní plochy měly kostru z ocelových trubek, šlo o desku bez profilu potaženou plátnem. Řadový motor, dvoulistá, dřevěná vrtule. Podvozek samozřejmě pevný, záďový s ostruhou.
Barevné provedení - letouny byly v barvě materiálu, trup překližka, křídla a OP plátno. Na křídlech a SOP praporové výsostné znaky, na trupu buď plukovní znak nebo prázdný obdélník VLU Cheb.

ZÁKLADNÍ     TTD

Rozpětí

12,30 m

Délka

8,40 m

Nosná plocha

36,52 m2

Hmotnost prázdná

668 kg

Motor

Mercedes D-I - 74 kW
B&D "Blesk"

Maximální rychlost

130 km/h

Dolet

400 km

Dostup

3 500 m

Stoupavost

1,7 m/s

Výzbroj

bez výzbroje

MODELY 1:72
firmanázevprovedenídoba vzniku poznámka
RVHPLetov Š-10 resin2. pol. 90. let slušná kvalita, vzpěry jako vložený drát
PODKLADY
Čs. letadla IV. Němečekfoto, text
Vzduch je naše mořeJ.Rajlich, J.Sehnalfoto,
Čs. letectvo 1918-1924J.Rajlich, J.Sehnalfoto,
návod stavebnice RVHPvýkresjediný mně známý výkres

Zpět na výběr typů

Zpět na hlavní stránku