AVIA B-534


Avia B-534. Pro mnohé příznivce čs. letectví legenda. Stroj který měl bránit republiku, stroj s nímž je spjatý úspěch čs. výpravy v Curychu 1937, stroj, jehož se za první a druhé republiky vyrobilo nejvíce kusů ze všech čs. typů. Stroj jenž bojoval proti Polákům, Maďarům, Rusům, Němcům, Američanům ..... Stroj ušlechtilých tvarů s velmi elegantním a bojechtivým vzhledem. Labutí píseň v konstrukci našich dvouplošníků.

Z předchozích vět jste jistě vytušili, že i já jsem velkým příznivcem B-534 a tak se nemůžete divit, když stránku tohoto typu pojmu trochu podrobněji. Problematiku jednotlivých verzí Avie B-534 jsem rozdělil na tyto témata:

Více podrobností o exportovaných i "exportovaných" najdete na samostatné stránce (zatím není). Jejím autorem je Miloš Kmeť, můj e-kolega a modelář. Má mé díky za obohacení informací k typu.


modely 1:72
firmanázevprovedenídoba vzniku poznámka
KoProAvia B-534 vstřikovaný1970, nebo 1971na první pohled je model s přihlédnutím k době vzniku dobrý, po přiložení na výkres Vás tento dojem zcela určitě přejde. Špatný tvar přídě, vstupu vzduchu, SOP a VOP, kola odpovídající provedení na jednom z prototypů nikoliv však na sérii. Špatné obtisky a poškrábaná kabinka pak člověka dorazí úplně. (Nezbývá než opět poděkovat KoPru za nesnahu a Propagteamu, že vytiskne každou blbost co mu zaplatí.) Pravděpodobně HR models vyrábí konverzní sady pro jednotlivé verze I až III a Bk v podobě celých trupů, respektivě křídla, ale pokud jsem mohl v prodejně posoudit, tak chyby původního trupu modelu nebyly opraveny, alespoň ne všechny.
podklady
Čs. letadla IV. Němečekfoto, text
LK 1,2/1985malé letectvovyjasnění výrobních verzí a sérií
LK 19/1987článek
Křídla vlasti 6/1963článek
B-534MBI
B-534Aeroarchív