AVIA BH-3 s motorem Walter

BH-3 (Walter) v letu BH-3 (Walter) na zemi

     Ze série 10 ks Avií BH-3 dodaných armádě byl jeden stroj vrácen továrně pro pokusy se zástavbou dalších motorů. Byl do něj tedy instalován nový, silnější motor Walter W-IV. Tato instalace byla spojena s nahrazením stávajícího zatažitelného chladiče novým, nezatažitelným. Ten byl instalován naplocho mezi podvozkovými vzpěrami. Menší úpravy doznala i motorová kapota. Stroj nebyl vyzbrojen. K další výrobě tohoto provedení nedošlo. Při přípravě těchto stránek jsem s údivem zjistit, kolik smínků Avie BH-3 zachycuje právě tuto úpravu. Pokud tedy neexistoval ještě jiný stroj s podobnou úpravou chladiče a motorového krytu.

Technický popis - Jednomístný, jednomotorový, vzpěrový dolnoplošník. Celodřevěná kostra byla potažena částečně překližkou a plátnem. Krycí plechy motoru duralové. Řadový motor poháněl dvoulistou, dřevěnou vrtuli. Podvozek pevný, záďový, s ostruhou.
Barevné provedení - stroj měl klasickou tříbarevnou kamufláž zelená, hnědá, okr/hliník jako ostatní stroje BH-3. Stejně tak praporové výsostné znaky.

ZÁKLADNÍ     TTD

Rozpětí

10,24 m

Délka

6,98 m

Nosná plocha

15,76 m2

Hmotnost prázdná

??? kg

Motor

Walter W-IV - 206 kW

Maximální rychlost

??? km/h

Dolet

??? km

Dostup

????? m

Stoupavost

??? m/s

Výzbroj

MODELY 1:72
firmanázevprovedenídoba vzniku poznámka
KoProAvia BH-3vstřikovaný1981 ? plátěný potah nenaznačen, malá SOP, je třeba provést některé konverzní změny
PODKLADY - jsou zahrnuty včetně klasické BH-3
Letadla čs. pilotůV. Šorelbarevný bokorys, text
Čs. letadla IV. Němečekvýkres, foto, text
L+K 24,25/1981monografievýkres, foto, text
Vzduch je naše mořeJ. Rajlich, J. Sehnalfoto, text, bokorys
Čs. letectvo 1918-24J. Rajlich, J. Sehnalfoto, text, bokorys
monografie ABCV. Šorelčtyři pohledy na kamufláž stroje, popis změn a zbarvení chladiče
Avia BH-3 "Walter" - jediný kus - Praha, továrna Avia

Model 1:72 - konverze ze stavebnice KoPro --- postaven v 80. letech
Barvy Revell, obtisky ze stavebnice
model BH-3 (Walter) model BH-3 (Walter)
model BH-3 (Walter) model BH-3 (Walter)
      Model je jedním z nejstarších v mé sbírce. Průměrný KP model, jedinými problémy jsou asi v oblasti vzpěr podvozku a křídel a stopy po vyrážečích na chladiči. Jinak jde o jednoduchou stavebnici doporučovanou i pro začátečníky. Snadná konverze na tuto variantu spočívala v náhradě chladiče jiným typem, malou úpravou na horní straně motorového krytu a vynechání hlavní kulometu. Zbarvení je možné pouze jediné - šlo vlastně o sériový stroj s klasickou tříbarevnou kamufláží na horních plochách, spodní byly hliníkové. Nový chladič motoru byl v barvě mosazi. Můj model byl postaven v době, kdy ten, kdo sehnal barvy Revell, mohl mluvit o štěstí. Pokud vezmeme barevnou škálu dnešních Agamek pro čs. letectvo jako etalon, pak můj model má velmi špatné odstíny. Rád bych ho někdy předělal.